Türk P&I kulübü kuruluyor

 

Deniz Ticareti Genel Müdürü Dr. Barış Tozar, Türk P&I (Koruma ve Tazminat) kulübünün kurulması için sona gelindiği müjdesini verdi. Türk Denizcilik Almanağı hazırlanacak ve Türk bayraklı gemilerde silahlı koruma bulundurmanın yolu açılacak.

 

Murat ERDOĞAN
11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurasının hazırlık çalışmaları kapsamında Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü’nün sorumlu olduğu 5 nolu ‘Denizcilik Politikaları ve Uluslararası İlişkiler’ konulu Alt Çalıştay Grubu’nun ilk toplantısı 24 Ocak 2013 tarihinde gerçekleştirildi. Deniz Ticareti Genel Müdür Vekili Dr. Barış Tozar’ın başkanlığını yaptığı toplantıya, üniversiteler, STK’lar ve özel sektör kuruluşları katılım gösterdi.

Denizcilik alanında çalışma konuları ve çalışacak ekiplerin belirlendiği toplantıda görüşülen projeler de dikkat çekti. Dikkat çeken projelerin başında ise Türk P&I’nın kurulması geliyor. Türk P&I’nın kurulumu için gerekli yol haritası ve faaliyet takviminin tamamlandığını söyleyen Tozar, Türk P&I’ının kurulum yapısının 1 Ekim 2013’e kadar tamamlanmasının öngörüldüğünü belirtti. Yönetim modellemesi, idari ve finansal yapı belirleme çalışmalarının devam ettiği belirtilen projede, Türk P&I’ın idari ve finansal yapısında yer alacak Ziraat, Güneş ve Halk Sigorta ile muhabir firmalar gibi paydaşlarla istişarelerde son noktaya gelindiği açıklandı.

Kabotajdaki gemiler için zorunlu olacak
Türk P&I klübün krulmasının ardından, kabotajda çalışan 300 groston altındaki gemiler dahil kuruyük gemilerine Türk P&I zorunluluğu getirilmesi planlanıyor. Daha sonra zorunluluk geniş çanaktaki Türk bayraklı gemilere uyarlanacak.
Çalışma Grubu, denizcilik alanında, bir önceki şuradan beri gelinen noktanın tespit edilmesi, uygulamadaki eksiklerin görülmesi ve ticari denizclilik politikalasının belirlenmesi ve uygulanabilir çözümlerin hayata geçirilmesi gibi konularda çalışma yürütecek.
Türk denizciliğinin ‘doktora tezi’ hazırlanıyor 
Denizcilikl sektörünün tanıtımı ve Türk denizcilik sektörünün ekonomideki yerinin hesaplanabilmesi için Türk Denizcilik Almanağı hazırlanmasına karar verildi. Tozar, çalışmaların bilimsel bir şekilde yürütülmesi ve ortaya koyulmasını istedi. Derlenecek projeler, bir doktora tezi gibi S¸ura Yu¨ru¨tme Kuruluna sunulacak.
Silahlı korumanın yolu açılacak
Toplantıda konuşulan ilginç konulardan biri ise Türk bayraklı gemilerde silahlı koruma bulundurmanın yolunu açacak çalışmalar yürütmek. Bakanlık, 5188 no’lu Torba Kanunu ile Türk bayraklı gemilerde Türk silhalı personel bulundurma ve korsanlıkla kendi kendimize mücadele etmenin yolunu açmayı planlıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tozar, ‘‘Silahlı korumalar da gemi personeli gibi bir cüzdanla ama özel statüde gemiye katılacaklar. Bunun için temel STCW kursu verilecek. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı da bu konuda bir çalışma yürütüyor. Bu çok büyük bir pasta, hem sigorta primi hem de güvenlik parasını yabancılar alıyorlar, biz niye bekleyelim.’’
7 çalıştayda hazırlık yürütülecek
Bakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurasının son yıllarda Denizcilik ve Ulaştırma’daki hızlı gelişmelere paralel olarak biraz öne çekildiği belirtiliyor. 11. Ulas¸tırma Denizcilik ve Haberles¸me S¸urası hazırlıkları kapsamında; S¸ura Yu¨ru¨tme Kurulunca Karayolu, Demiryolu, Denizcilik, Kent I·c¸i Ulas¸tırma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri, Haberles¸me, Boru Hatları C¸alıs¸ma Grupları belirlendi. Denizcilik Sekto¨ru¨ C¸alıs¸ma Grubu sorumlulugˆu ise ‘‘Deniz Ticareti Genel Mu¨du¨rlu¨gˆu¨ne’’ verildi. Şura kapsamında denizcilikte 7 çalıştay bulunuyor. ‘Denizcilik Politikaları ve Uluslararası İlişkiler’ başlıklı 5. çalıştay Deniz Ticaret Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğunda bulunuyor. Diğer 6 çalıştay  Deniz İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü (1,2,3,4 nolu çalıştaylar), Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü (6,7 nolu çalıştaylar) tarafından organize edilecek.
 
 
 
 

0 Yorum

 

Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak ister misiniz?.

 

Yorum yazın