Denizde terfi zorlaştı

 

Geçen hafta yürürlüğe giren Gemiadamları Yönetmeliği, tartışmaları da beraberinde getirdi. Yeterlilik yükseltme süreleri 24 aydan 36 aya çıkarıldı. Geçici madde ile birinci zabit olmak için vardiya zabitlerine bir yıl geçiş süresi verildi. fakat birinci zabitlikten kaptanlık veya başmühendisliğe geçişte ek süre verilmedi. Yat kaptanlığı adaylarına da staj geldi.

 

Gemiadamları Yönetmeliği’nde beklenen değişiklik geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İlk olarak Perşembe Rotası’nın ‘Kaptan olmak zorlaşıyor’ başlığıyla gündeme getirdiği değişiklik, güverte ve makine zabitlerinin denizde çalışma sürelerini artıracağa benziyor. Çünkü başmühendis ve kaptan olmak için iki sene daha fazladan denizde çalışmak gerekecek.  Yeni yönetmelikte yat kaptanı adaylarına da staj zorunluluğu geldi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, teşkilat yapısındaki değişiklik uyarınca, Gemiadamları Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti. “Gemiadamları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” Resmi Gazete’nin 23 Ağustos 2012 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikteki yenilikler ve değişikliklerden en önemlisi hizmet süreleriyle ilgiliydi. Yeni yönetmelikte, güverte ve makine zabitlerin ehliyet yükseltmek için gerekli olan hizmet süreleri 24 aydan 36 aya çıkarıldı. Bu, uzakyol vardiya zabiti yeterliliğine sahip olan denizcilerin eski yönetmeliğe göre iki yıl daha geç kaptan ve başmühendis (çarkçıbaşı) olabileceği anlamına geliyor. Eğitimini sürdüren öğrenciler yeni yönetmeliğe tabi olacak. 1 Temmuz 2013 tarihine kadar ehliyet yükseltmek için idareye başvuran vardiya zabitlerinden ise 24 aylık deniz hizmeti süresi istenecek. Yönetmelikte yer alan geçici maddeye göre;  1/7/2013 tarihine kadar, vardiya zabitliğinden 1. zabitliğe, uzakyol vardiya zabitliğinden uzakyol 1. zabitliğine, makine zabitliğinden 2. makinistliğe, uzakyol vardiya mühendisliği/makinistliğinden uzakyol 2. mühendisliği/makinistliğine yükselmek için başvuruda bulunacak denizcilerden eski yönetmelikteki gibi 24 ay deniz hizmeti istenecek. Yönetmelikte, kaptan veya başmühendis olmak için benzer geçiş maddesi konulmadı. Perşembe Rotası’na konuşan Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli, bir genelgeyle benzer hakkın birinci zabitlere de verileceğini açıkladı.

Yat kaptanlarına staj geldi

Yat kaptanlığı okuyanlara, Yat Kaptanı (499 GT) Eğitimini İdare tarafından onaylı eğitim kurumlarında tamamladıktan sonra, onbeş metreden daha uzun ticari yatlarda Yat Kaptanı (499 GT) stajyeri olarak toplam altı ay deniz eğitimini, onaylanmış bir staj defterine uygun olarak başarı ile tamamlamak şartı getirildi. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yat kaptanı eğitimi görmekte olan veya yat kaptanı yeterlik sınavına başvurmuş kişilere, eğitim ve sınav şartlarını başarı ile tamamlamaları durumunda Yat Kaptanı (500 GT) belgesi verileceği bildirildi.

GASM’ın görevi son buldu

GEÇİCİ MADDE 13’te; “Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarih itibari ile görevde bulunan GASM Başkanı ve GASM Kurulu ile tüm sınav komisyonları, soru hazırlama komisyonları veya çalışma gruplarının görevleri ayrıca bir bildirime gerek bulunmaksızın sona erer” denildi.

Gemiadamlarına yeni eğitimler geldi

Gemi inşa fakültesi ve makine mühendislik bölümlerine bir önceki yönetmelikle giden hakları geri verildi. Adı geçen bölümlerden mezun olan öğrenciler eksik denizcilik derslerini alarak uzakyol makine zabiti sınavlarına girebilecekler.

Yönetmelikle birlikte aktif çalışan gemiadamlarına da ilave eğitimler geldi. Buna göre, tüm gemiadamları, denizde kişisel can kurtarma teknikleri eğitimi, temel ilkyardım eğitimi, yangın önleme ve yangınla mücadele eğitimi, personel güvenliği ve sosyal sorumluluk eğitimi, cankurtarma araçlarını kullanma yeterliği eğitimi görmek ve bu konularda yeterli olduklarını kanıtlamak için, her beş yılda bir idarenin öngördüğü değerlendirme sınavından geçerek belgelerini yenilemek zorunda olacak. Bu değerlendirmede başarısız olan gemiadamları, başarısız olduğu konularda tekrar sınava tabi tutulacak veya eğitim ile belgelerini yenileyebilecek. Uluslararası sularda görev yapan kaptan ve güverte zabitleri, zorunlu olarak, radar gözlem ve plotlama eğitimi, otomatik radar plotlama aygıtlarını (ARPA) kullanma eğitimi, uluslararası sularda görev yapan sınırlı yeterlikler dışındaki kaptan ve güverte zabitleri; elektronik harita gösterimi ve bilgi sistemi (ECDIS) eğitimi, köprüüstü kaynak yönetimi (BRM) eğitimi alacaklar. Uluslararası sularda görev yapan sınırlı yeterlikler dışındaki başmühendis/başmakinist ve makine zabitan sınıfı gemiadamları içeriği ve süresi eğitim ve sınav yönergesi ile belirlenen “makine dairesi kaynak yönetimi (ERM) eğitimi” alacak. Bu eğitimi eğitim-öğretimleri sırasında başarılı olarak gören veya idare tarafından onaylı eğitim kurumlarında alan gemiadamlarına İdare tarafından “makine dairesi kaynak yönetimi (ERM) belgesi” verilecek.

DEFAMED: Değişikliğe olumlu bakıyoruz

İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunlar Derneği Başkanı Baybora Yıldırım, hizmet sürelerinin uzatılmasının negatif bir etki yaratmayacağını belirterek şöyle konuştu: “Bu hafta yapılacak yönetim kurulu toplantımızın gündemine aldık. Yönetmeliği daha detaylı inceleyeceğiz ve görüşlerimizi açıklayacağız. Şahsen değişikliği olumsuz değerlendirmiyorum. Önceki yönetmelikte okuldan mezun olan bir öğrenci üç sene de kaptan olabiliyordu. Kaptan veya başhühendis olunca birinci zabit olarak gemiye çıkmak istemiyordu ve zabit kadrosunda eksiklik oluyordu. Çünkü gemide bir kaptan ve başmühendis ihtiyacı var fakat gemide en az 6 zabit olması gerekiyor. Benim babam da kaptandı ve onların döneminde 8-10 yıl sonra kaptan olabiliyorlardı. Bu süreler çok kısalmıştı. Değişikliğin olumlu etki yapacağını düşünüyorum.”

GEMİMO: Yasal yollara başvuracağız

Hizmet sürelerinin artırılmasını olumlu karşıladıklarını ve desteklediklerini söyleyen Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Başkanı Feramuz Aşkın, Gemi İnşa ve Makine Mühendislik bölümü öğrencilerine intibak eğitimle uzakyol ehliyet hakkı verilmesini doğru bulmadıklarını dile getirdi. Aşkın şöyle konuştu: “Bir dönem makine zabiti ihtiyacı olduğu için bunları destekledik. Fakat bugün 10 civarında denizcilik fakültesi ve yüksek okullarında okuyan yüzlerce öğrenci var. Böyle bir hak denizcilik okullarında okuyan öğrencilere haksızlık olur. Deniz Kuvvetleri’nden ayrılanlara verilen yeterlilikle ilgili de bir düzenleme yapılması gerekiyordu. Oda olarak bazı değişiklikler yapılmasını talep etmiştik fakat yeni yönetmelikte değiştirilmediğini gördük. Geçmiş yıllarda olduğu gibi yine yasal yollara başvurarak değiştirilmesini sağlayacağız.”

 

 
 
 
 

0 Yorum

 

Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak ister misiniz?.

 

Yorum yazın