Fasdat Gıda, lojistik yönetimine üretimi de ekledi

 

Gıda sektöründe tedarik zinciri yönetim hizmeti sunan Fastad Gıda, bu sürece müşterileri adına satın alma ve gıda üretimini de ekledi. Fasdat Gıda Genel Müdürü Celal Oktay, “Hazır gıda hizmeti veren kuruluşlara gıda tedariki zinciri hizmeti veriyoruz. Ayrıca gıda üreticileri ile yaptığımız işbirlikleri sayesinde kendi markası ile ürün üretme izinlerine sahibiz” dedi.

 

ATA Grubu’na bağlı Fasdat Gıda’nın Türk menşeli bir firma olduğunu söyleyen Fasdat Gıda Genel Müdürü Celal Oktay, şirketin büyüme yolculuğunu şöyle anlatıyor: “Fasdat Gıda, hızlı servis sektöründen edindiği tecrübe ile key account diye tabir edilen hazır gıda hizmeti veren kuruluşlara da gıda tedariki zinciri hizmeti vermektedir. Başlangıçta yalnızca hızlı servis restoran zincirlerine hizmet vermek amacıyla yola çıkmıştır. Ancak tedarik zinciri yönetimi uygulamalarından edindiği tecrübe ve kendi sektöründeki önemli üreticiler ile sağladığı işbirliği sayesinde, etkin planlama, pazarlama ve satış hizmetleri ile uluslararası hızlı servis restoran zincirlerine, Horeca müşterilerine ve hazır gıda firmalarına ülkeye girişlerinden itibaren lojistik hizmet vermeye devam etmektedir. Türkiye’de faaliyet gösteren turizm tesislerine 1999 yılından beri hizmet veren Fasdat Gıda, gıda üreticileri ile birlikte yaptığı işbirlikleri sayesinde kendi markası ile ürün üretme izinlerine de sahiptir.”

Satın alma hacminin büyüklüğünü, tüm süreçlerine yayma düşüncesi ile bir süredir 3.parti müşterilerine hizmet verdiklerini söyleyen Oktay, “Böylece satın alma gücünde yakaladığı ülke çapındaki maliyet avantajlarını yeni müşterilerine de katma değer olarak önerme alt yapı ve gereksinimlerini tamamlamıştır. Uluslararası ünlü hızlı servis restoran zincirlerinin ürünlerinin satın alma süreçleri, açık maliyetlendirme yöntemi kapsamında tüm yerel ve yabancı tedarikçiler ile yapılan etkin işbirlikleri ile etkin ve uygun fiyatlandırma ile müşterilerine alırken kazandıran bir satın alma yönetimine sahiptir. Ayrıca bu yapı içerisinde gerektiğinde müşterilerin istediği özel spekteki ürünlerin yarı mamul maddelerinin gerekirse yurtdışından sağlanarak, Türkiye’deki diğer yarı mamul maddelerle birlikte üreticilerimizin sahip olduğu atıl üretim hattı kapasiteleri devreye sokularak müşterinin isteği doğrultusunda ve miktarda ürettirilip kendilerine teslim edilmesi hizmetleri arasındadır” diye konuştu.

Oktay, “Fasdat Gıda lojistikten öte Tedarik Zinciri Yönetimi faaliyetlerini yürüten bir firmadır. Bu doğrultuda üretimi de gerçekleştirmek müşterilerimize fiyat avantajı yaratmaktadır. Bu şekilde çalışan çok fazla firma yoktur” dedi.

Ulusal zincir market olarak 300 ve 5 yıldızlı otel olarak 400‘den fazla noktaya hizmet verdiklerini söyleyen Oktay şunları söyledi: “Böylesine büyük bir hinterlandda dağıtım yapan firmamızın şu an KKTC, Antalya, Bodrum, Söke, İzmir, Gebze, Ankara da kuru-soğuk-donuk olmak üzere üçlü depoları yine üçlü taşıma yapan yaklaşık yüzde yirmi beşinin mal sahibi olduğu kalanının fullcontract olarak kontrol edildiği yaklaşık 140 frigofrik aracı bulunmaktadır. Şu anda planlanan yeni yatırımlar ise İstanbul’un Avrupa yakasında yaklaşık 8 bin paletlik bir depo ile Muğla’da 4 bin paletlik üçlü ( kuru-soğuk-donuk ) depolardır. Şirket işleri büyüdükçe devamlı olarak frigofrik araç yatırımı veya kontratı yapmaktadır. 1998 yılından beri ISO 9001-2000 belgesine sahip olan Fasdat Gıda, Türkiye’deki Tedarik zinciri konusunda BR kalite sertifikasını 3 yıl öne alan ilk firmadır. Kendi araçları ve kontrolündeki taşeron araçları ile 80 il ve bu illerin ilçelerine parsiyel nakliye de dahil olmak üzere dağıtım hizmeti verilmektedir. Fast food sektörü olmak koşulu ile KKTC, Makedonya, Gürcistan ve Azerbaycan’daki müşterilerine ihtiyacı olan gıda ve gıda dışı ürünlerin tedariki konusunda hizmet vermektedir.Kendi bünyemizde aynı zamanda dondurma, milkshake ve salata üretimi de gerçekleştiriyoruz. Fasdat Gıda satış miktarları ile bu ürünlerde ülke lideri konumundadır.”

 
 
 
 

0 Yorum

 

Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak ister misiniz?.

 

Yorum yazın