Ağır ticari araç satışları patladı

 

Ağır ticari araç sektörü 2011 yılına hızlı bir giriş yaparak yılın ilk üç ayında rekor seviyede satış gerçekleşirdi. 16 ton ve üzeri araç satışları 10 bine yaklaşırken, treyler satışları yaklaşık 3 bin 500’e ulaştı. Sektör tahinde ilk kez üç ayda bu satış rakamlarına ulaştı. Kriz nedeniyle ertelen yatırımların gerçekleşmesi ve Ulaştırma Bakanlığı’nın Avrupa normlarına uygun yeni düzenlemeler getirmesi, satışlardaki artışın ana nedenleri arasında.  Çevresel faktörlerin yanı sıra can ve mal güvenliğini artırmayı hedefleyen Ulaştırma Bakanlığı, Avrupa standartlarında yeni araç alımını teşvik için 85 model araçları satın aldı. Yatırımcılar ise bu fırsatı kaçırmayarak filo yenilemeye gitti.

Pahalılaşan mazot araç yenilemeye yöneltti

Taşımacılık maliyetinin yüzde 40’ını oluşturan yakıtın Türkiye’de Avrupa’ya göre çok daha pahalı olduğunu dile getiren TOBB Ulaştırma ve Lojistik Meclis Başkanı Çetin Nuhoğlu, firmaların bu nedenle daha verimli ve daha tasarruflu olan yeni yeşil araçlara yöneldiğini söyledi. Nuhoğlu, “Treyler-çekici kombinasyonları ve treyler römork kombinasyonları devreye girmeye başladı. Artık yollarda TIR’lar giderek arttı. Eskiden yollarda bu kadar TIR görmüyordunuz. Bu da verimlilik getirdi. 2 kamyon yerine bir treyler-çekici veya treyler römork kullanılıyor.  Tüm bu gelişmeler de direkt sektöre yansıdı” diye konuştu.

Türkiye’de 16 ton’un üzerindeki toplam satışların 10 bine yaklaşmasını Türkiye tarihinin bir rekoru olarak değerlendiren Nuhoğlu, “Hiç bu kadar kısa sürede bu derece bir satış gerçekleşmemişti” dedi. Bu artışta birkaç etkenin söz konusu olduğunu ifade eden Nuhoğlu, bu etkenleri şu şekilde sıraladı: “Birincisi 2008-2009 yıllarında ertelenmiş yatırımlar vardı. Özellikle 2010 yılında Referanduma kadar yatırımlar ertelenmişti. Ertelenen bu yatırımlar şimdi gerçekleşiyor. İkinci bir neden de Ulaştırma Bakanlığı’nın Türkiye taşımacılığında Avrupa normlarına uygun yeni bir düzenleme yapması. Ulaştırma Bakanlığı’nın aldığı bir kararla 85 model araçları satın alması araç satışlarının artmasında etkili oldu. Yine bir başka etken, kontrol ve denetimlerin giderek artıyor olması. Ben bu gelişmeleri gerçekten takdirle karşılıyorum.” Düzenlemenin tüm sektörlere yönelik olduğunu belirten Nuhoğlu, tüm sektörlerden araç alımlarının artığını söyledi.

Satışlar Kuzey Afrika ve Ortadoğu’dan etkilemedi

Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da yaşananların araç satışlarını etkilemediğini vurgulayan Çetin Nuhoğlu, “Türkiye’nin en büyük taşımaları Irak’a yapılıyor. O bölgede de henüz ciddi bir sorun yok. Kuzey Afrika’daki olaylar ise deniz taşımacılığını etkiledi çünkü bu bölgeye taşımalar daha çok denizyolu ile yapılıyor” dedi.

 

Tırsan treyler yüzde 300 büyüdü

Tırsan Treyler satışlarında tam bir patlamanın yaşandığına dikkat çeken Nuhoğlu, “Tırsan Treyler olarak Türkiye’de pazar payımız yüzde 25. Yılın ilk üç ayında 1500’den fazla treyler satışı gerçekleştirerek geçen senin aynı dönemine göre yüzde 300 artış gösterdik” diye konuştu.

Mercedes geçen seneyi üçe katladı

Ağır ticari araç pazarında yüzde 35 ile en büyük pazar payına sahip olan Mercedes, 2010 yılının ilk çeyreğinde 1.165 adet satış yaparken, 2011’in ilk çeyreğinde ise bu rakamı neredeyse üçe katlayarak 3 bin 296 adet araç satışı gerçekleştirdi. Mercedes-Benz Kamyon Pazarlama ve Satış Müdürü Bahadır Özbayır, Mercedes-Benz Türk, 2011 yılının ilk çeyreğinde satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre %181 oranında arttırırken kamyon pazarında 9 yıldır üstüste elde ettiği pazar liderliğini devam ettirdiğini söyledi. 2011 yılına hızlı başladığını dile getiren Özbayır, ilk çeyrekte toplam 3.551 adet satış ile son 10 yılda aynı dönemde yapılan en yüksek satışın gerçekleştiğini söyledi. Geçen yılın aynı döneminde 393 araç satan Ford ise 2011’in ilk çeyreğinde 2 bin 104 araç sattı.

Scania, üç ayda geçen seneyi yarıladı

Geçtiğimi yıl 2 bin 500 adetlik satış rakamına ulaşan Scania, 2011’in ilk çeyreğinde bin 126 adetlik satış gerçekleştirdi. Scania böylece geçen senenin toplam satışının neredeyse yarısını ilk üç ayda gerçekleştirdi. Şirket, yuılın ilk yarısında geçen yılki satış rakamlarına ulaşmayı hedefliyor.

Az yakan araçlar tercih ediliyor

İlk üç ayda birbiri ardına gerçekleşen teslimatlarda dikkat çeken nokta, farklı sektörlerden firmaların olması ve teslim alınan araç sayısının büyüklüğüydü.

Renault‘tan Omsan’a 121,

Gürbulak’a 30 adet Premium

Yılın en büyük satın alımlarından birini gerçekleştiren Omsan Lojistik, Renault Trucks Türkiye’den 121 adet Premium aldı. Omsan Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Osman Küçükertan, “Günümüzün ağır rekabet koşullarında, firmaların müşterilerine sundukları hizmetlerde kalite ve yetkinliklerini artırma zorunluluğunun yanı sıra onlara en ekonomik fırsatları sunmanın önemi de büyük. Bu sebeple filomuza katmayı düşündüğümüz araçların ne denli yakıt tasarrufu sağladığı bizim için önemli bir kriter olmuştur” dedi. Kocaeli Bölgesi’nin en büyük konteyner taşıma filolarından biri olan Gürbulak Nakliyat da, filosunu 30 adet Renault Trucks Premium 430.19 T 4×2 Euro 5 Alliance çekici ile güçlendirdi. Gürbulak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Orhan Çakan “Ekonomik krizi Renault Trucks çekicilerin yakıt ekonomisi sayesinde aştık. Nakliye şirketlerinin en büyük gider kalemlerinden olan yakıt sarfiyatını Renault Trucks çekiciler ile en aza indirdik’’dedi.

Fatih Trans’a 100 Axor

Nakliye ve lojistik sektöründe Akgün Grup bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Fatih Trans, 2011 yılını yatırım yılı olarak ilan etti. Mart ayı içerisinde treyler filosunu yenileyen firma, çekici yatırımlarına da ağırlık verdi. Fatih Trans, siparişini verdiği 100 adet Mercedes Benz Axor 1840 Euro5 çekiciden 61’ini teslim alarak filosunu güçlendirdi. Has Otomotiv tarafından Fatih Trans’a satışı gerçekleştirilen 61 adet Axor, Mercedes Benz Türk A.Ş. Aksaray Fabrikası’nda düzenlenen tören ile teslim edildi. Has Otomotiv Kamyon Satış Müdürü Mine Öztuncay, “2011 yılı içerisinde Fatih Trans’a 61 adet Mercedes Axor 1840 Euro5 satışı gerçekleştirdik. Yılsonuna kadar bu rakamı 100’e tamamlamak için anlaştık” dedi.

Ulusoy’a 62 Volvo kamyon

Türkiye’nin en köklü şirketlerinden Ulusoy, teslim aldığı toplamda 32 adet Volvo Kamyon ile filosunu genişletiyor. Ulusoy Holding bünyesindeki Ulusoy Uluslararası Nakliyat ve Ulusoy Seyahat Nakliyat, bu defa Volvo Kamyon’un FH13 4×2, 420 HP modelini tercih etti. Teslimat sırasında yaptığı açıklamada Alican Ulusoy;“ Bu teslimat dışında 2011 yılında Volvo Kamyon’dan 30 adet araç daha teslim alacağımızı belirtmek ve karşılıklı güven üzerine inşa ettiğimiz iş ortaklığımızın uzun yıllar boyunca devam edeceğine olan inancımı pekiştirmek istiyorum” dedi. 

Sırmagrup araç filosunu BMC ile büyütüyor

Sırmagrup’ un son aldığı araçlarla filosundaki BMC araç sayısı 41 adete yükseldi.
Sırmagrup, BMC İstanbul Yetkili Satıcısı FSM Demirbaş Otomotiv’den son aldığı profesyonel çekici, kamyon ve hafif kamyonlar ile filosunu güçlendirdi. Teslim edilen araçlar için Sırmagrup yönetim binasında tören düzenlendi. Sırmagrup Yönetim Kurulu Başkanı Davut Dişli araçlardan alacakları performans ve sağlanacak hızlı hizmet ile araç yatırımının devam edeceğini vurguladı.

Scania’dan inşaat sektörüne seri teslimatlar

Türkiye pazarının tercih edilen çekici markalarından Scania, Antalya bölgesinde faaliyetlerini sürdüren Kadıahmetoğulları filosuna 10 adet Scania G420 CA4x2 HSA çekici, Öz Nebioğulları Nakliyat’a da 5 adet G420 CA4x2 HSA damper çekicisi teslim etti. Teslimat töreninde açıklama yapan Kadıahmetoğulları Operasyonlar Direktörü Ahmet Ünal, “Bugün filomuza kattığımız 5 adet çekici de bulunan mikser kombinasyonu ile daha az yakıt tüketimi ve daha çok yük güvenliği elde edebileceğiz” dedi.

Iveco’dan 20 adetlik Stralis teslimatı

Iveco Araç Hatay yetkili satıcısı Arif Motorlu Araçlar 2011 Güler Uluslararası Nakliyat’a 20 araç teslim etti. Firmaya yapılacak 30 araçlık diğer teslimat ise 01 Ağustos tarihinde 2012 model olarak yapılacak. Firma yöneticisi Bünyamin Yavuz araç seçimlerinde  yakıt tüketimi, işletme maliyetleri, sağlamlık ve satış sonrası gibi bir çok unsuru birlikte ele aldıklarını ve sonucun kendilerini Stralis’e yönlendirdiğini belirtti. 

Erikli Su’ya 26 Serin Treyler

Erikli Dağıtım A.Ş., 26 adet Optima Light Treyleri Serin Treylerden teslim aldı.Türkiye’nin en önemli kaynak suyu üreticilerinden olan Erikli A.Ş. ve Nestle Waters A.Ş’nin alt kuruluşu olan ve bu firmaların ürün dağıtımını gerçekleştiren Erikli Dağıtım A.Ş. yetkilileri ürünlerini ülkenin her yerine daha uygun maliyetlerle taşıyabilmek için  Optima Light Treyleri tercih ettiklerini belirtti.

Bozkar Nakliyat 10 adet havuz tipi damper aldı

Serin Treyler 2011 yılında damper üretimine de başladı. Serin’in damperini ilk teslim alan firma İstanbul merkezli inşaat firması Bozkar Nakliyat, oldu. 10 adet 24 metreküp damper treyler teslim alan Bozkar Nakliyat, filosunu da 40 adede çıkardı.

2011’de 16 milyon TL’lik yatırım yaptı

Keskinoğlu Şirketler Grubu’nun taşımacılık şirketi Fem Lojistik, Karsan Otomotiv Endüstriyel ve Renault Trucks ortaklığı ile üretilen Renault Premium 460 araçlarından, bünyesine 40 tane daha kattı. Fem Lojistik olarak 2011 yılı içerisinde 16 milyon TL’lik bir araç yatırımı gerçekleştirdiklerini dile getiren Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Keskinoğlu, Renault Premium’ların Avrupa standartlarında çevre dostu, yakıt tüketimi en az olan araçlar olduğunu belirterek, fiyat ve yedek parça olarak kullanımı avantajlı olmasa dahi yerli ürün kullanmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

OKT Trailer’den seri teslimatlar

Daha önceki yıllarda OKT Trailer’dan yaptığı toplu alımlarla filosunda teknoloji güncellemesi yaptığı bilinen Denizdurduranlar, 2011 yılında yine OKT dedi. Denizdurduranlar, bu yıl da mevcut filosu üzerinden güncelleme yaparak bünyesine 10 araçlık bir ilavede bulundu. Denizli merkezli AKÇA tercihini OKT Trailer’den yana kullandı. Firma, OKT’den aldığı 10 adet 30m3’lük yarım boru semi treyler damperi filosuna ekledi.

Sarp A.Ş’ye 30 Thermo King

Eti’nin, ülke genelinde tüm ürünlerinin taşımacılık hizmetini gerçekleştiren Sarp A.Ş., filosuna kattığı frigorifik araçlarının soğutma sistemlerinde tercihini Thermo King markasından yana kullandı. Sarp A.Ş.’ye satın aldığı 30 adet SLX 200 ünite düzenlenen törenle teslim edildi. Teslimat töreninde konuşma yapan Sarp A.Ş Genel Müdürü Ünal Şakar, filolarında bulunan 300’e yakın araçla Eti ürünlerinin dağıtımını gerçekleştirdiklerini belirterek “Gıda sektöründe en önemli kriter sağlıklı ve hijyenik bir ortamda taşımacılık yapmaktır. Ürünlerimizin üretim aşamasından itibaren, aynı verimli koşullarda taşımacılığını yapacağımıza inandığımız Thermo King Soğutma Sistemleri markası ile işbirliği içinde olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Sarp A.Ş. olarak, Eti’den edindiğimiz gıda nakliyesi tecrübesini farklı markalara da yansıtmak istiyoruz. Bu konuda Doğuş Otomotiv güvencesinde olan Thermo King markası ilerleyen zamanlarda da referans ürünümüz olacaktır” açıklamasında bulundu.

DHL de çevreci taşıtları tercih etti

Uluslararası lojistik ve ekspres taşımacılık sektörünün liderlerinden DHL Express ile Renault doğayı korumak için el ele veriyor.  Bugüne kadar doğadaki karbon ayak iz ini  azaltmak için birçok çevre projesine imza atan DHL Express, Renault tarafından üretilen elektrikli araçları filosuna katıyor.  DHL Express filosuna katacağı Renault Fluence Z.E. araçlar ile karbondioksit salınımını 2020 yılına kadar yıllık  yüzde 30 oranında azaltmayı hedefliyor.  Filosunda 350 aracı bulunan DHL 2012 sonuna kadar filonun yaklaşık yüzde 10’unu elektrikli araçlarla yenileyecek.

Aysel GENÇER/PERŞEMBE ROTASI

 
 
 
 

1 Yorum

 
  1. volvo diyor ki:

    Bu yeni vergi zammı, ticari araçlarada geldimi?

 

Yorum yazın