Kruvaziyer gemiler iş fırsatı oldu

 

Karadeniz kıyılarındaki destinasyonların da devreye alınmasıyla büyük istihdam alanı yaratacak kruvaziyer sektörü için İTÜ Vakfı Turizm Otelcilik Okulu, personel eğitim programı başlattı, bazı üniversitelerin de kruvaziyer bölümü açmaya hazırlandığı bildirildi.

Hey Travel Kruvaziyer Departman Müdürü Ahmet Yazıcı, dünyada kruvaziyer gemilerle seyahatin yeni tatil seçeneği olarak öne çıktığını, Türkiye’nin de doğal güzellikleriyle bu sektördeki payını artırdığını söyledi.

Bir kaç yıl öncesine kadar sınırlı sayıda geminin uğradığı Türkiye kıyılarında artık tek bir limana yılda 500′ün üzerinde dev geminin uğrak yapar hale geldiğini ifade eden Yazıcı, gemi sayısındaki artışın, Türk çalışan sayısını da artırdığına dikkati çekti.

Türklerin turizme yönelik hizmetler sektöründe eğitilmiş iş gücüne sahip olduğunu ve bazı alanlarda diğer milletlere göre üstünlüklerinin bulunduğunu ifade eden Yazıcı, şöyle konuştu:”Özellikle son 8 yılda kruvaziyer şirketleri özellikle Türklerle çalışmaya başladılar. Bu konuda net rakamlara ulaşmak mümkün değil. Ancak her bir gemide en az 5-6 Türk çalışıyor. Yaptığımız hesaplamalara göre, dünya üzerindeki tüm kruvaziyer gemilerde çalışan Türklerin sayısı 1000′i buluyor.

Gemilerde personel seçimi farklı kültürlerden yapılıyor. Tek milletten almanın bazı sakıncaları var. Genelde eğlence bölümü Rusya veya orada eğitim alan kişilerden, garson ve diğer servis hizmetleriyle resepsiyon gibi hizmetler Türklerden, güvenlikle ilgili hizmetler İsraillilerden ve gemi bağlama, halat işleri gibi teknik hizmetler ise Filipinlilerden sağlanıyor.

Kruvaziyer gemi yöneticilerine göre Türkler gemide çalışmaya uygun özelliklere sahip, kurallara uyumlu ve daha az sorun çıkarıyorlar. Belli bir iş kültürleri var ve takım çalışmasına yatkınlar. ABD’de yapılan bir araştırmada, Türk garsonların çok daha hızlı hizmet verdiği ortaya çıktı. Ayrıca Türkiye’de bir kaç dil bilen personel bulmakta güçlük çekilmiyor. Bu nedenlerle kruvaziyer firmaları artık Türkleri tercih eder hale geldi.”

Kruvaziyer gemide seyahat etmenin yanı sıra çalışmanın da tercih edilen bir durum olduğuna dikkati çeken Yazıcı, çoğu çalışanın hem dünyayı gezmek, hem de para biriktirmek için gemide çalışmak istediğini söyledi.

Yazıcı, kruvaziyer gemilerde aylık ücretlerin en az 2 bin dolar olduğunu, ayrıca bahşiş gibi ek gelirlerin bulunduğunu belirterek, şirketlerin eğitilmiş eleman ihtiyaçlarına yanıt verebilmek amacıyla İTÜ Vakfı Turizm ve Otelcilik Okulu tarafından kruvaziyer eğitimi başlatıldığını belirtti.

Bu eğitimden geçenlerin staj döneminden itibaren kruvaziyer gemilerde çalışmaya başladığını belirten Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Dünyada her yıl 2-3 yeni gemi suya iniyor. Kruvaziyer şirketler yeni siparişler vermeye devam ediyor. Bu durum sektörün daha da büyüyebileceğini gösteriyor. Türkiye’de de Karadeniz destinasyonunun açılması için çalışmalar devam ediyor. Buranın açılmasıyla sadece gemilerde değil, biletleme ve yer hizmetleri gibi değişik alanlarda da istihdam kapısı açılacak. Buradan doğacak talebe ve Türk çalışanlara yönelik tercihe eğitimli iş gücüyle yanıt vermek durumundayız. Bazı özel üniversiteler de bu ihtiyacı görerek kruvaziyer bölümü açmak üzere çalışma başlattı. Şu anda Türkiye bu konuda bir dönüm noktasında. Gelecekten çok umutluyuz.”

 
 
 
 

1 Yorum

 
  1. Reha diyor ki:

    BU tür gemilerin zabitan kadrosuna nasıl girebiliriz?? DUIM öğrencisiyim…kendimi o yönde geliştirmek istiyorum…

 

Yorum yazın